درمان آلوپسی یا آلوپسیا

درمان آلوپسی
آلوپسی یونیورسالیس

آلوپسی یا آلوپسیا

آلوپسی یا آلوپشی در لغت به معنی ریزش و کم شدن مو و آره آتا به معنی منطقه است که در فارسی به ریزش سکه ای یا منطقه ای ترجمه شده است، زیرا همانند سکه ای گرد، موی سر خالی می شود .

انواع آلوپسیا

۱- آلوپسی آره آتا : اولین و شایع ترین نوع آلوپسی آره آتا می باشد که در فارسی به ریزش سکه ای یا منطقه ای ترجمه میشود ، زیرا همانند سکه ای گرد ، موی سر خالی میشود.

۲- آلوپسی توتال : دومین نوع آلوپسی که شیوع آن نسبت به نوع اول و سوم خیلی کمتر است آلوپسی توتال نام دارد که در فارسی به معنی ریزش کلی ترجمه میشود که در این نوع ریزش یا موهای سر و گردن ریزش پیدا میکند یا بدن خالی از مو میشود .

۳- آلوپسی یونیورسال : سومین و آخرین نوع آلوپسی یونیورسال نام دارد که در این نوع هیچ تار مویی در هیچ نقطه از از بدن رویش پیدا نمیکند .

 • احتمال بروز آلوپسی در زنان و مردان به یک اندازه است .
 • آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری وجود ندارد. این بیماری در سنین مختلف بروز پیدا میکند اما بیشتر بیماران در دوره نوجوانی مبتلا میشوند بطوریکه در ۶۰ درصد موارد اولین ریزش مو در سن زیر ۲۰ سال پیدا میشود .
 • این بیماری در دهه دوم و چهارم زندگی شیوع بیشتری دارد. سیر بیماری در افراد مختلف، متفاوت است.
 • ابتلای ناخن‌ها به این بیماری در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد دیده می‌شود .
 • در صورتی که بیماری در سن ۱۵ سالگی بروز کند، درمان نتیجه مطلوب‌تری دارد و می‌توان از پیشرفت بیماری و طاسی کل سر جلوگیری کرد .
 • رشد مجدد موها در ۳۴ تا ۵۰ درصد موارد و حتی گاهی تا ۸۰ درصد موارد، تا یک سال بعد از شروع بیماری، اتفاق می‌افتد .

درمان آلوپسی

در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری آلوپشیا وجود ندارد ولی با این وضع موجود پزشکان و پژوهشگران سعی در کشف راه درمان این عارضه دارند .

 1. تزریق کورتون موضعی و عضلانی
 2. استفاده از پماد و کرم های موضعی مانند ماینوکسیدیل و آنتیرال و ۰۰۰
 3. قرص های کورتیزون
 4. ایمونوتراپی موضعی
 5. پرتو درمانی